Informace o okolí Chalupy Ještěrka

 

Rybník Brodský se nachází v lesnatém údolí s travnatým břehem a písčitým dnem. Je to  průtočný rybník ležící  v blízkosti města Červený Kostelce.  Je využíván jako přírodní koupaliště a také k sportovnímu rybaření. 

 

   Rybník Brodský

 

V blízkosti rybníka se nachází město Červený Kostelec. Město je přirozeným východiskem do jednoho z nejkrásnějších koutů České republiky, kraje kopců, lesů a širokých výhledů na hraniční horstva Krkonoš, Orlických hor, Stolových hor a Adršpachu. Pořádají se zde také sportovní a kulturní akce, např. Mezinárodní folklorní festival, který je jedním z nejstarších festivalů v České republice.

 

 Cerveny Kostelec

 

Dalším blízkým městem je Náchod. Toto město je hraničním přechodem do Polska. Historické jádro města, nejvíce obchodů, restaurací a většina kulturních zařízení se nachází v okolí Masarykova náměstí, ulice Kamenice. V Náchodě můžeme navštívit náchodský původně raně gotický zámek, můžeme si prohlédnout město Náchod z teras nebo věží, Piccolominskou zahradu, anglický park, mědvědinec a projít alejí směrem k vojenskému hřbitovu. Dále můžeme navštívit regionální muzeum, které se nachází na Masarykově náměstí, kde si také můžeme všimnout kostela sv. Vavřince. Město Náchod se dále pyšní svým pivem Primátor.

  Náchodský Zámek

 

 

Také můžeme navštívit město Česká Skalice, které je spjato s mládím Boženy Němcové a jejím dílem Babička. K nejnavštěvovanějším památkám patří Staré Bělidlo a zámek Ratibořice. Jiřinkové slavnosti  se staly nejvýznamnější kulturně společenskou akcí. Na výstavu jiřin se můžeme přijít podívat do muzea Boženy Němcové.

  Výstava Jiřin    

 

Česká Skalice je také nerozlučně spjata s údolní nádrží Rozkoš, která bývá často nazývána východočeských mořem. Přehrada je vyhledávaným místem rodinné rekreace, milovníků vodních sportů a rybářů.

                       Zámek ratibořicePomník

 

Dále můžeme navštívit zámek v Novém Městě nad Metují a jeho krásnou zahradu, zámek v Opočně jako jeden z nejmohutnějších a nejvýznamnějších renesančních zámků v Čechách, pevnost Josefov, krásný zámek Kuks, který patří mezi nejvzácnější barokní památky v Česku. Nejkrásnější dřevěný betlém je světově proslulé dílo lidových řezbářů, které můžeme vidět v Třebechovicích pod Orebem. Velmi oblíbeným místem jsou také Teplicko-adršpašské skály.

Nové Město zámek                          Josefov

 

Betlém                          Prachovské skály 

Doporučujeme největší dinopark v Polsku, který se nachází jen několik kilometrů od Česko-polských hranic v městě Karlow. Výstava obsahuje asi 38 modelů nejrůznějších druhů dinosaurů jako jsou například Brontosaurus, Tyrannosaurus rex, Raptoři.

 

 Dinopark

 

Na své si přijdou i malé děti,  se kterými se můžeme vydat do města Dvůr Králové nad Labem, kde na nás čeká velmi krásná zoologická zahrada a projížďka vlastním autem po safari mezi volně vypuštěné kopytníky a ptáky. Tato zoologická zahrada je nejznámější a nejslavnější z českých zoologických zahrad. Můžeme zde vidět téměř dva a půl tisíce živočichů, kteří tu zde mají svůj domov.

 

                           Zoo   Zoo

 

Rychnov nad Kněžnou nám nabízí krásný pohled na zámek a dětem návštěvu muzea hraček, které najdeme přímo na náměstí. Na své si přijdou jako kluci, tak i holčičky. Můžeme zde vidět různé panenky, kočárky, vláčky, stavebnice, stolní hry a další hračky našich předků.

 Muzeum hraček

 

Dalším místem, které můžeme navštívit je zámek a obora v Častolovicích, kde na nás čeká mnoho krásných zvířat například pštrosy emu, bílí daňci, kamerůnské kozy.

                                                            

 Castolovice

Chráněnou krajinnou oblast Orlické hory symbolizuje řeka Divoká Orlice, která pramení v Polsku a tvoří státní hranici mezi Českem a Polskem. V Orlických horách se můžeme vydat na jejich nejvyšší vrchol Velkou Deštnou (1115 m n. m). Viditelnou dominantou je kostel sv. Maří Magdalény, Masarykova chata na Šerlichu, turistická trasa Jiráskova cesta, v obci Deštné můžeme navštívit Kačenčinu zahrádku a severovýchodně od Šerlichu národní přírodní rezervaci Bukačka.

                                                                                     

 Masarykova chata

 

Můžeme od nás také navštívit nejvyšší horu České Republiky, Sněžku, kterou najdeme v nejvyšším pohoří Krkonoše. Jejím vrcholem vede státní hranice s Polskem. Na české straně Sněžky najdeme horní stanici sedačkové lanovky z Pece pod Sněžkou. Pec pod Sněžkou je neznámější a nejnavštěvovanější rekreační středisko v Krkonoších.

   Sněžka